<< Erastia salmonicolor, lososov mehkoluknjičar | Gobe | Exidia glandulosa, žlezasta zamazanka >>
Éutypa spinósa (Pers.) Tul. & C. Tul. (1863)
Rod: Eutypa - krastovke
ZNAČILNOST: nenavadna gobica raste v velikih skupinah na odpadnem lesu, njena stroma je iz črnih kroglic, ki so nekoliko dvignjene nad površino lesa in se široko zajedajo vanj ter povzročajo počrnitev, izgledajo pa kot trnaste kraste.
KLOBUK: trosnjak je stroma (gosta masa hif oz. tkiva, v katerem nastajajo trosi) in je iz tankih, trnastih in črnim pikam podobnih kroglic, debelih 2-4 mm, ki so nekoliko dvignjene nad površino, se široko zajedajo v tkivo lesa in povzročajo počrnitev z majhnimi odprtinami na površini; aski, ki so reproduktivni organ pri zaprtotrosnicah (askomicetah) in so vrečaste tvorbe, v kateri nastaja navadno 8 trosov oz. askospor (razmnoževalnih celic), so valjasti in z dolgimi peclji, alantoidni (klobasasto podolgovati in rahlo ukrivljeni z zaokroženimi konci) in hialini (prosojni in brezbarvni kot steklo in jih pod mikroskopom težko opazimo, zato jih je potrebno obarvati z barvili).
TROSOVNICA: trosi nastajajo v stromi, kjer so do 1.5 mm dolgi peritéciji (ti so bolj ali manj okrogli ali stekleničasti), ki se ob dozorelosti odprejo in skozi posebno odprtino (ostiol) izpustijo trose v okolico.
BET: ga nima, goba se zaraste v povrhnjo plast lesa.
MESO: črno, čvrsto, brez posebnega vonja in okusa.
TROSI: 8-10 x 5-7 µm, elipsasti, alantoidni, hialini, trosni prah je rahlo rumenkast.
RASTIŠČE: raste v gozdovih na odmrlih odpadlih delih dreves, v velikih skupinah, vse leto.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE:
Foto: Slavko Šerod.
SINONIMI: Ceratostoma spinosum (Pers.) Fr. (1818), Diatrype spinosa (Pers.) Quél. (1875), Engizostoma spinosum (Pers.) Kuntze (1898), Sphaeria spinosa Pers. (1794), Valsa spinosa (Pers.) Nitschke (1867)
Priprava opisa: Miro Šerod
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 940